logo

Nimfų veisimas

Auginam jauniklius :)

Standartinė Paukstis.lt » 2007.04.23 21:50

Klausimai ir atsakymai apie nimfų veisimąsi:
Kokio amžiaus nimfos subrendusios „tėvystei“?
Poruotis nimfų porelė gali pradėti 5-6 mėnesių amžiaus, patelės organizmas gali pradėti gaminti kiaušinius nuo 6 mėnesių. Tačiau tokio amžiaus paukščiai yra per jauni perėjimui, ir ankstyvas perėjimas gali turėti skaudžių pasekmių tiek patiems tėvams, tiek ir jų jaunikliams. Būtina sulaukti kol abu porelės nariai subręs. Nimfų patelės subręsta 18 mėnesių amžiaus, o patinai - 15 mėn., tačiau branda yra labai individualus dalykas, kai kurie paukščiai pilnai subręsta tik sulaukę dvejų metų amžiaus. Todėl veisti nimfas galima tik tada, kai porelės nariams sueis 2 metai, o dar geriau sulaukti net ir 2,5 metų. Leidžiant perėti jaunesniems paukščiams rizikuojama prarasti augintinį.
Nepamirškit, kad veisimasis – sunkus darbas paukščiui!

Nimfų porelė poruojasi – ar jau laukti kiaušinių?
Nimfos poruojasi ne tik dėl to, kad susilauktų palikuonių. Joms tiesiog tai patinka! :hug: Ir tai gali daryti net kelis kartus per dieną!
Tačiau, jei porelė sugalvojo, jog jie yra pasirengę tėvystei (nors iš tikrųjų dar gali būti ir nepasirengę - žr. aukščiau), tuomet nimfos patelė gali pradėti dėti kiaušinius net ir tuomet, kai nėra pakabinto inkilo. Tokiais atvejais patelė kiaušinius dės tamsiose, mažai prieinamose vietose (už šaldytuvo, spintelėse ir kt.), kadangi instinktai joms liepia vengti atvirų vietų. Taip pat patelė gali dėti kiaušinius tiesiog ant narvo dugno, jeigu kitų tinkamų vietų neras.

Koks turi būti inkilėlis?
Optimalus inkilo dydis - 30x30x30cm, ant dugno apie 5 cm smulkių drožlių arba stambių pjuvenų (ne spygliuočių). Nuo pjuvenų iki angos apie 10 cm aukštis, landa 6-8 cm. Angos nepatartina daryti žemiau, nes jauni paukštukai gali per anksti išlįsti.
Rekomenduojama inkilėlyje esančias pjuvenas sudrėkinti. Tačiau to nereikia daryti, jeigu perintys paukščiai turi galimybę maudytis kada panorėję – tokiu būdu jie patys sudrėkins. Net jeigu paukščiai šiaip nemėgsta maudytis, perėjimo metu dažniausiai šlapias procedūras pamėgsta. Tam puikiausiai tinka ant narvo dugno arba ne narve toje vietoje, kur papūgos dažniausiai būna išleistos, padėta lėkštelė su vandeniu.
Plačiau apie inkiliuko pasigaminimą skaityti čia.
Taip pat tinkami ir Kikose parduodami inkilėliai, kurių dydis toks: ilgis 24 cm, plotis 19 cm, aukštis 22 cm.

Paveikslėlis

Kada ir kiek kiaušinių gali padėti patelė?
Vidutiniškai nimfos patelė padeda po 4-6 kiaušinius. Paprastai kiaušiniai dedami kas 2 dienos. Labai retai pasitaiko, kad intervalas susidaro 3 dienos. Kadangi formuojantis lukštui, naudojamos patelės organizme esančios kalcio atsargos, būtina jas papildyti, kitaip patelė gali nusilpti ir žūti. Todėl kaišinius dedanti patelė turi nuolat turėti sepijos, kreidos, specialius kalcio preparatus galima lašinti į vandenį ar barstyti ant maisto.

Perėjimas
Nimfos dažniausiai pradeda perėti nuo antro kiaušinio, rečiau – nuo trečio, kartais tik sudėjusios visus kiaušinius. kai kurie paukščiai perėti pradeda nuo pirmo kiaušinio. Peri abu tėvai pasikeisdami – dieną vienas iš tėvų, naktį kitas. Perinčius paukščius galima išleisti paskraidyti, tačiau jie patys ilgai neskraidys - instinktai vers juos grįžti prie kiaušinių. Geriau nekeisti paukščiams įprastų laikymo sąlygų ir režimo, nes bet kokie pokyčiai gali sukelti stresą, kas nėra gerai jautriu perėjimo laikotarpiu.
Būtina – kuo mažiau landžioti į inkilą ar kitaip trukdyti perinčiai porelei (keisti narvelio vietą ar kt.)!!!

Kaip patikrinti, ar kiaušiniai apvaisinti?
Ar kiaušinis apvaisintas galima matyti maždaug po 7-10 d. nuo kiaušinio padėjimo laiko. Pasižiūrėti, ar yra paukščiukas, galima tamsiame kambaryje (naktį) prie jo pridėjus ryškų šviesos šaltinį (kad ir ryškų nedidelį prožektorių) – tada visas kiaušinio vidus matosi, lyg lukšto nebūtų. Plačiau skaityti čia.
Kiaušinius peršvietimui galima paimti tik tada, kai abu paukščiai išlindę iš inkilo - nebaidykite paukščių, jeigu jie labai saugo kiaušinius !!!

Kada ritasi mažyliai?
Paprastai nimfų jaunikliai išsirita iš kiaušinio 18-21 dieną perėjimo pradžios (nuo tos dienos, kai nimfos šildo kiaušinius nuolat - ir dieną, ir naktį). Jei niekas neišsirito praėjus tokiam laikui, galima dar kokią savaitėlę palaukti. Paukščiai paprastai patys palieka neišsiritusius kiaušinius. Išsiritus mažyliui, jis iš karto pradeda cypsėti, kad tėveliai jį pamaitintų.

Inkilėlio valymas
Paprastai tėveliai inkilėlyje savo gamtinių reikalų neatlieka, tačiau inkilėlį užteršia mažyliai. Kartais tėvai patys valo inkilą, bet dažniausiai ne. Tada inkilą būtina valyti, nes nevalomame inkile augantys mažyliai gali užsikrėsti bakterinėmis ar grybelinėmis infekcijomis. Inkilėlį valyti reiktų pagal poreikį. Jei jauniklių daug, reikės tvarkytis dažniau, o jei mažai – tuomet rečiau. Pirmą kartą inkilėlis tvarkomas praėjus maždaug 10 dienų nuo pirmojo jauniklio išsiritimo. Vėliau valymas pagal situaciją – jei daug mažylių, tuomet tenka ir 2 kartus per savaitę tvarkyti.
Valant inkilėlį, mažylius reikia perkelti į kitą saugią ir šiltą vietą. Nepamirškit išimant mažylius iš inkilėlio juos pridengti nuo ryškios šviesos (juk inkilėlyje būna tamsu!). Tai svarbu ir norintiems įamžinti mažylius – fotoaparato blykstė kenkia mažylių regėjimui!

Mažyliai auga... O kas toliau?
Iš pradžių mažylius maitina tėveliai, o mažyliams sulaukus maždaug mėnesio amžiaus, jie pradeda po truputį palikti lizdą, t. y. išlenda iš inkilėlio, tupi ant laktų, mokosi savarankiškai lesti. Tiek perintiems tėvams, tiek besimokinantiems lesti mažyliams, reikia pasiūlyti kuo įvairesnio minkšto maisto - kietai virto kiaušinio arba kiaušinmaisčio, varškės, virtų ar mirkytų kruopų, virtų ir žalių daržovių, žalumynų, daiginukų. Dažnai keisti maistą ir vandenį, kad nesugestų, ypač kai karšta!!! Kai mažyliai pradeda patys lesti, kurį laiką jie dar neprilesa tiek, kiek jiems reikia, todėl tėvai juos dar primaitina. Nuo tėvų rekomenduojama atskirti tik tokius mažylius, kurie patys sugeba išsilukštenti kruopas ir nebeprašinėja maisto iš tėvų, t. y. maždaug 2 mėn. mažyliai jau būna visiškai pasiruošę keliauti į naujus namus. Anksčiau atidavę ar pardavę jauniklius, labai stipriai rizikuojate nimfukų sveikata ir netgi gyvybe!!!

Kada nukabinti inkilėlį?
Jei neketinama leisti perėti vėl, tai inkilą galima nuimti tuomet, kai mažyliai jį palieka (t.y. kai paukščiukai būna maždaug mėnesio laiko).

Ar leisti perėti du ir daugiau kartų iš eilės?
Dažniausiai nimfos, susilaukusios pirmosios vados, deda kiaušinius ir peri antrą vadą iš eilės. Tai nėra blogai, jei tėveliai gerai jaučiasi, yra nenusilpę po pirmosios vados, aktyvūs. Tačiau pasitaiko, kad patelės organizmas po pirmosios vados būna ne toks stiprus, todėl iš padėtų antros vados kiaušinių išsirita vos keli jaunikliai arba išsirita nesveiki mažyliai. Jei manote, kad jūsų porelė yra nepasirengusi antrajai vadai, galima tiesiog išmesti iš inkilo jau padėtus kiaušinius ir nukabinti inkilą. Dažniausiai norint sustabdyti perėjimą, reikia papildomų sąlygų - sumažinti šviesų paros laiką, pareguliuoti mitybą, būtinai sumažinti vitamino E kiekį racione. Deja, kartais kiaušinių dėjimo sustabdyti neįmanoma, tokiu atveju geriau leisti paukščiams perėti

Perėti daugiau nei du kartus iš eilės negali būti leidžiama, kadangi tokiu atveju labai nusilpsta patelė ir didėja rizika, kad iš kiaušinių niekas neišsiris arba išsiritę mažyliai bus silpni, o svarbiausia – rizikuojama pačios patelės sveikata bei gyvybe!

Kiti patarimai
Kad nimfų porelė sulauktų sveikų mažylių, šeimininkai turėtų pasidomėti ir šiomis temomis:
Paukstis.lt
 
Pranešimai: 54
Užsiregistravo: 2010.03.14 14:10
Augintiniai: pauktis.lt

Standartinė Papooga » 2007.04.23 22:39

Mayami rašė:Sveiki, mes jau savaite kaip laukiam nimfuku :$

:URA jau senai tokių naujienų nebuvo, sveikinimai, tai jau savaitė, kaip padėti kiaušiniai?

Banguotukus išauginom, agaporinukas irgi sparčiai auga, kažina kaip ten pyruros laikosi, jokių žinių :P Va daba ir nimfiukų turėsim :URA
Vartotojo avataras
Papooga
 
Pranešimai: 10556
Užsiregistravo: 2007.01.23 00:17
Miestas: Vilnius
Augintiniai: Žako Džoniūkas, Hera, Čipukas, Baisa

Standartinė Mayami » 2007.04.23 22:52

aha savaite jau, dienas skaiciuoju :D papuginai taip atsakingai peri si karta, neplieka vienu kiausiniu nei minutei, ramiai pasikeisdami, ko anksciau nebudavo :) Tai tikimes ir mazyliu sulaukti :$
Vartotojo avataras
Mayami
 
Pranešimai: 359
Užsiregistravo: 2007.03.05 22:02
Miestas: Kaunas

Standartinė aukse » 2007.04.24 17:11

Mayami, perėjimo pradžioje beveik visada tėvai labai kruopščiai ir atsakingai peri. "Pro pirštus" į perėjimą dažniausiai pradeda žiūrėti įpusėjus trečiai savaitei. Antros savaitės pabaigoj. Matyt pavargsta. Va tada didžiausias pergyvenimas būna išperės ar ne. Kai paukščiukai kiaušinyje jau pradeda cypsėt-tada patelės suinteresuotumas vėl smarkiai padidėja ir ji beveik nelenda iš lizdo. Man asmeniškai daugiausia pergyvenimų ir būdavo į perėjimo pabaigą-ištvers papūgų kantrybė ar ne. Bet tikiuosi kad viskas bus gerai ir sulauksim mažylių...
Vartotojo avataras
aukse
 
Pranešimai: 11484
Užsiregistravo: 2007.01.23 18:39
Miestas: Kaunas
Augintiniai: Rotveileris Arko, katė Katė, žako Neda, saulėtoji aratinga Bonis, burko žolinė papūgėlė (deja, jau nebeturiu :( ), akvariumas 17 l., gliancinės žolinės papūgėlės.

Standartinė Mayami » 2007.04.24 17:43

aisku :)
pas mus praeiti du perejimai buvo labai pasyvus ir nesekmingi, o dabar paukstukai susieme :D Tikimes ir mes prieauglio pagaliau :)
Vartotojo avataras
Mayami
 
Pranešimai: 359
Užsiregistravo: 2007.03.05 22:02
Miestas: Kaunas

Standartinė Mayami » 2007.05.04 20:34

Si karta turim 4kiausinukus, kuriems jau 18dienu :)
Vartotojo avataras
Mayami
 
Pranešimai: 359
Užsiregistravo: 2007.03.05 22:02
Miestas: Kaunas

Standartinė Mayami » 2007.05.08 15:21

Na ka siandien jau yra 21diena pirmam kiausiniui... kazkaip liudna, nes jokiu cypsejimu, jokiu paukstuku :( gal pirmas kiausinis nesigavo? :(
Papugos abi sulindusios i inkila nenulipa nei minutei, kartais paiskeicia, bet dazniausaiai kartu ten sedi :)
Vartotojo avataras
Mayami
 
Pranešimai: 359
Užsiregistravo: 2007.03.05 22:02
Miestas: Kaunas

Standartinė Papooga » 2007.05.08 16:00

Mayami rašė:Na ka siandien jau yra 21diena pirmam kiausiniui... kazkaip liudna, nes jokiu cypsejimu, jokiu paukstuku :( gal pirmas kiausinis nesigavo? :(
Papugos abi sulindusios i inkila nenulipa nei minutei, kartais paiskeicia, bet dazniausaiai kartu ten sedi :)


O nebandei apžiūrėti kiaušinių?
Vartotojo avataras
Papooga
 
Pranešimai: 10556
Užsiregistravo: 2007.01.23 00:17
Miestas: Vilnius
Augintiniai: Žako Džoniūkas, Hera, Čipukas, Baisa

Standartinė Mayami » 2007.05.08 16:08

nea :$
papuginai neprileidzia, retai kada viena patele pasilieka, nes patinas tai puola kaip zveris :D
reikes apziureti... o jie gali buti tusti ar kaip? :$
Vartotojo avataras
Mayami
 
Pranešimai: 359
Užsiregistravo: 2007.03.05 22:02
Miestas: Kaunas

Standartinė sailor » 2007.05.08 16:09

matosi, ar apvaisinti, ar ne
Vartotojo avataras
sailor
 
Pranešimai: 22602
Užsiregistravo: 2007.02.21 23:18
Miestas: Kaimas Airijos vidury
Augintiniai: įvairūs


Grįžti į Veisimas

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių

Forumo augintiniai

Kaladėlę aš kremtu
Ir snapelį dailinu!
Plunksnas dar pakedenu -
Savo grožį puoselėju!

2015 Gruodis

Kalendorius